קופת גמל להשקעה

זמן קריאה משוער: 5 דקות

אחד המוצרים שבאמצעותם ניתן לנהל חסכון הינו קופת גמל להשקעה. המדובר במוצר חדש יחסית, שהושק בשלהי 2016, ומאפשר חסכון בשוק ההון לטווחים משתנים. נוכח העובדה שמדובר בהשקעה בשוק ההון, לא קיימת ריבית מובטחת (אלא תשואה בהתאם לביצועי הקרן), והיא משתנה בהתאם להרכב התיק המבוקש.
המוצר הזה נפתח להשקעה בשל הירידה באטרקטיביות של קופות הגמל המסורתיות, אשר הפכו ב – 2008 לקופות קיצבתיות (כלומר, כל כסף שהופקד לאחר מכן ישולם כקיצבה חודשית במועד הפרישה, ולא בסכום חד-פעמי) ובנסיון לייצר תחרות גם לחברות הביטוח, שבשנים האחרונות מציגות תשואות נמוכות יותר מאלו של בתי ההשקעות.
במקור, לקופת הגמל להשקעה מספר יתרונות מרכזיים על פני קרנות נאמנות, למשל, או פוליסת חסכון, אך לעת עתה טרם תוקנו התקנות אשר יאפשרו מימוש יתרונות אלו. התקווה היא כי עם כינונה של הממשלה החדשה, ניתן יהיה להביא לידי ביטוי גם את היתרונות הנוספים של הקופה כפי שיפורט בהמשך.

מה המאפיינים של מוצר השקעה זה?

 1. מגבלת הפקדה שנתית של 71,000 ש"ח (בשנת 2019) לשנה, לכל תעודת זהות. ניתן להפקיד כסכום חד-פעמי או בהפקדות תקופתיות.
 2. ניתן לעבור ממסלול השקעה אחד לאחר וזה אינו נחשב ל"אירוע מס"
 3. הרווחים חייבים ב – 25% מס, בדומה למוצרים אחרים בשוק ההון, אך הם ישולמו רק לאחר פדיון הקופה, או חלקה, בפועל, ולא במעברים מקופה מנהלת אחת לשנייה(*).
 4. ניתן למשוך את הקופה כקיצבה לאחר גיל 60 (*) וכך להימנע מתשלום מס רווחי הון.
 5. דמי ניהול, בממוצע, נמוכים מאלו של המוצר המתחרה העיקרי – פוליסת חסכון.
 6. הקופה נזילה בכל עת, ולצד ההטבה הקיימת למי שחוסך עד הפנסיה – היא מתאימה למעשה לחסכון בטווח כלשהו, לפי בחירתנו.
 7. קלות ביצוע והצטרפות

  (*) – טרם תוקנו התקנות אשר מאפשרות את זה

פשוט וקל

כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות מציעים קופת גמל להשקעה. אין הבדל בתכולה (כלומר, לא ניתן להוסיף מוצרים על מוצר זה שיקשו על ההשוואה) של המוצר בגופים השונים, והדרך להצטרף קלה ופשוטה – ממלאים בקשת הצטרפות באינטרנט, מרימים טלפון לשירות הלקוחות או מצטרפים באמצעות סוכן הביטוח.
ישנם גופים אשר יבקשו את פרטיכם לצורך בירור שאר החסכונות שלכם במסלקה, או יבקשו מכם להיפגש עם משווק (למעשה סוכן אשר עובד באותו גוף) מטעמם, אולם גם אז ההליך מהיר יחסית ופשוט.

כאמור, זהו אחד המוצרים המוצעים לאנשים לחסכון בשוק ההון. כמו בקרן השתלמות או פוליסת חסכון, ההחלטות צריכות להביא בחשבון שיקולים שונים, כאשר את אחד החשובים בהם (התשואה) – ניתן לדעת רק בדיעבד.

מה מבדיל בין הגופים השונים? (או – איך בוחרים)

 1. דמי ניהול – החוק מאפשר לגבות דמי ניהול מהפקדה ומצבירה כאחד, אך כל הגופים גובים דמי ניהול מהפקדה בלבד. ככלל, ככל שיש לך יותר כסף לחסכון, תהיה אטרקטיבי יותר לגוף ועל כן הוא יוריד את דמי הניהול. בנוסף, גופים רבים – מעסיקים או מועדוני צרכנות – משיגים דמי ניהול מיטיבים לעובדים שלהם, וכך ניתן להרוויח יותר על סכום כסף זהה.
 2. תשואה – זהו המדד המתאים ל"גובה הריבית" בתוכנית חסכון בבנק. אלא שבעוד שבבנק הריביות ידועות וקבועות מראש (ובשנים האחרונות נמוכות משמעותית משוק ההון), התשואה ידועה רק לאחר מעשה, מושפעת מצרכיו של המשקיע ובחירתו ותלויה בהצלחת מדיניות ההשקעות של הגוף.
  יתרה מזו, הסטטיסטיקה מראה כי גוף שמוביל לאורך זמן, קטנה ההסתברות שלו להמשיך ולהוביל בהמשך, ועל כן האזהרה בתחתית הפרסומים המתייחסת לכך כי "תשואות העבר אינן מעידות על תשואות העתיד".
 3. מדד שארפ – פרמטר אשר בוחן את הסיכון שלקח כל גוף בהשגת התשואה (מדד חשוב שכן אם שני גופים משיגים את אותה תשואה ואחד עושה זאת כדי סיכון נמוך יותר – המשמעות היא שהתנודתיות נמוכה יותר).
  את הנתונים הנ"ל ניתן לראות באתר משרד האוצר – גמל נט, ושם גם לבחון תשואות לאורך תקופות כרצונכם.
 4. אפשרות לקבל הלוואות על חשבון החסכון – אופציה זו היא למעשה מינוף, והיא צעד שיש להכיר את ההשלכות שלו. האטרקטיביות של לקיחת הלוואה מתבססת על כך שהריבית להלוואות נמוכה משמעותית מהתשואה המתקבלת בשוק ההון, ועל כן לא כדאי למשוך כספים בשוק ההון
 5. רמת שירות – אנשים רבים מתייחסים לפרמטר כחשוב ביותר, אולם לטעמי זה אינו המדד החשוב ביותר לבחינה, משום שהכספים ממילא אינם מיועדים לאינטרקציה יומיומית או אפילו שבועית/חודשית עם הגוף. זאת ועוד, רבים משקיעים באמצעות סוכן הביטוח או מבצעים פעולות עצמיות באינטרנט.
  משרד האוצר מדרג מדי שנה את רמת השירות של הגופים במוצרים השונים ומפרסם אותם באתר שלו.
 6. מגוון מסלולי ההשקעה – חשוב לצורך קביעת רמת הסיכון שאנו מבקשים בהשקעה.
  בפירוט המסלולים ניתן לראות גם את מדיניות ההשקעה והרכב המוצרים בהם משקיע הגוף.
 7. סכום מינימלי להוראת קבע חודשית – ישנם גופים שלא יאפשרו הוראת קבע של 200 ש"ח, למשל, ויבקשו הפקדה תקופתית גבוהה מכך, וישנם גופים שיאפשרו זאת.

כדאי לדעת

 1. המס על רווחים בשוק ההון ניתן לשינוי, בהתאם לגיל (לאחר גיל 60 המס מחושב יחד עם ההכנסה מעבודה) ונקודות זיכוי שונות. במידה ויש לכם נקודות זיכוי בגין מצבים שונים ופדיתם קופת גמל להשקעה, כדאי לבדוק אפשרות להקטנת תשלום המס.
 2. דמי הניהול הפכו, בשנים האחרונות, לחזות הכל בבחירת מוצר, וזאת למרות שהנתון החשוב הוא תשואה בניכוי דמי ניהול (וכן הוצאות השקעה).
  ב – 12 החודשים שחלפו היתה התשואה בקופ"ג להשקעה מנייתית כ – 12% באנליסט, ו – 1-3% בקרב הגופים האחרונים בדירוג, במסלול דומה.
  בבדיקה של (כמעט) 3 שנים אחרונות, מובילה אלטשולר שחם עם כ – 31% לעומת האחרונות בדירוג עם כ – 17%.
  השוו פערים אלה אל מול פערים מקסימליים של כ – 0.6% דמי ניהול לשנה.
  המסקנה היא שיש לבחון את הנתון תשואה בניכוי דמי ניהול, אלא שלרוע המזל נתון זה ידוע רק בדיעבד.
שדה חמניות
sunflower by pxhere

האם זה חסכון לילד?

זה יכול להיות, אבל זה לא תוכנית חסכון לכל ילד, שהינה תוכנית של הממשלה לעידוד החסכון, כאשר הוא מבוצע באמצעות קופות גמל להשקעה או תוכניות חסכון בבנק. בקופות אלו הסכום החודשי המופקד נקבע מראש (חלק מתוך הפקדות המדינה וחלק מתוך ויתור על קיצבת ילדים), אין דמי ניהול עד להגעתו של הילד לגיל 21, וניתן לנייד בין בתי השקעות.
עם זאת, קופת גמל להשקעה הוא מוצר מצוין לחסכון גם עבור הילדים כפי שראינו בחלק המאפיינים של המוצר.

מה עושה את הקופה חסכון לילד? הפשטות שלה. נוכח הריביות הנמוכות המשולמות בתוכניות חסכון בבנק, הורים (וגם סבים וסבתות) רבים מחפשים כלי נוח ופשוט שיאפשר הפקדה בסכומים שונים (הפקדה חד פעמית לאחר הלידה והפקדות חודשיות לאחר מכן, או כל שילוב אחר) לטווחים משתנים: לימודים, הגעה לעול מצוות, טיול אחרי צבא ועוד).

חייבים להדגיש: הקופה אינה מוגבלת רק לחסכון לילדים, וניתן לחסוך בה לפנסיה(*), לטיול משפחתי, לחתונה העתידית שלכם ואפילו לרכב החדש בעוד 3 שנים. היא פחות מתאימה כסכום לאירועי חירום, משום שההשקעה בשוק ההון תנודתית, כך שאתם עלולים להידרש לכסף בדיוק בירידות המשמעותיות. מנגד, ישנם הגורסים כי גם סכומים אשר עשויים להידרש מיידית מתאימים להשקעה במסלול סולידי בשוק ההון, שכן התשואות בממוצע עולות על הירידה הנקודתית כאשר נדרשים לכסף.

חסכון לילד – על שם ההורה או הילד?

כאמור, ניתן להפקיד סכום מוגבל לכל תעודת זהות. הורים רבים חוסכים לילדים, ומבקשים לפתוח לכל ילד קופה על שמו, או לחילופין מבקשים להשקיע יותר מ – 71 אש"ח ובכל זאת ליהנות מהיתרונות של גמישות קופת גמל להשקעה על פני מוצרים אחרים.
הפקדת הכספים על שם הילד תאפשר לו למשוך את הכסף עם הגיעו לגיל 18, ללא תלות בבחירת ההורים והרצון שלהם למטרת ההשקעה (למשל, אתם חסכתם ללימודי רפואה בהונגריה, הוא רוצה להשתמש בזה לרכישת אופנוע כבד וטיול ברחבי העולם).
הדיון הזה אינו קשור כלל לפיננסים או כלכלה אלא לחינוך, ערכים, מדיניות והתנהלות כלכלית במשפחה. עם זאת, הוא טעון וניתן למצוא דיונים רבים על כך ברשת ובקבוצות פייסבוק שונות.

ולמה לא קופת גמל להשקעה?

לדעתי ומהיכרותי, מרבית האנשים מעדיפים שלא לנהל את ההשקעות שלהם בעצמם ומחפשים מוצר שיאפשר להם בטחון בניהול הכספים, מחד, תוך קלות השימוש, מאידך. יש המעדיפים לנהל את הכספים בעצמם, והם ה"קליינטים" המיידיים של קופות לניהול עצמי. הנה אחד המאמרים המדברים על כך שקופת גמל להשקעה היא פשוט מוצר עם יחסי ציבור טובים.

לסיכום

למי שאינו מעוניין לנהל את השקעותיו לבד, רוצה "תוכנית חסכון" שמייצרת תשואה גבוהה מהריביות המוצעות בבנקים ואין לו כספים רבים להשקיע – קופת גמל להשקעה יכולה להיות פתרון מצוין.

מעניין, אשמח להתייעץ

** אין באמור במאמר זה כדי להוות ייעוץ השקעה או אחר, והוא נותן מידע אינפורמטיבי בלבד **

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.