סימולטור תמ"ת

זמן קריאה משוער: 3 דקות ו-10 שניות

אז החלטנו שאנו מעדיפים מעון ולא מטפלת. כל שנותר כעת היא ההתלבטות בין גן פרטי לבין מעונות מפוקחים ומסובסדים ע"י המדינה (או בשמם הכולל מעונות תמ"ת, אם כי האחריות על מעונות אלה נעה בין משרדי ממשלה שונים בשנים האחרונות).
הסימולטור לחישוב דרגה על בסיס הכנסה לנפש, או בשמו העממי סימולטור תמ"ת, הוא כלי שמיועד לתת להורים מידע על גובה שכר הלימוד שיידרשו לשלם כאשר ירשמו את ילדם למעון מסובסד.

מדוע צריך סימולטור? כי שכר הלימוד אשר המעון מקבל עבור כל ילד זהה לכל ההורים שילדיהם באותה שכבת גיל, אולם לא כל ההורים משלמים שכר לימוד זהה. שכר הלימוד נקבע לפי גיל הילד (תינוק/פעוט), הכנסת ההורים, סטטוס ההורים (שכירים/עצמאיים/עולים חדשים), היקף שעות העבודה של האם ועוד.

כמה נשלם למעון?

 1. מקישים בשורת החיפוש ברשת סימולטור תמת
 2. הצעד הראשון במילוי הטופס הינו פרטים אישיים של הילד ואחד מההורים.
 3. בשלב הבא יתבקשו פרטי האם – מצב משפחתי (נשואה/מנהלת משק בית משותף/גרושה/אלמנה/אם יחידנית), מצב תעסוקתי (מספר רב של אפשרויות מסטודנטית, דרך מקבלת דמי אבטלה, עצמאית, שכירה ועוד), הכנסה ממוצעת ב – 3 החודשים, מספר ילדים מתחת לגיל 18 ומצב מיוחד (עולה חדשה/שייכת למגזר הערבי ועוד)
  בכל שאלה כזו, נפתחת תיבה לבחירת האפשרויות המתאימות.
 4. בשלב שלאחר מכן "מבקש" הסימולטור את פרטי האב – מצב תעסוקתי והכנסה ממוצעת ב – 3 חודשים.
 5. בתום מילוי כל הפרטים, מתקבל חלון ובו הנתונים הבאים (דוגמא בלבד):

תוצאות חישוב הסימולציה:

סוג מסגרת :מעון רגיל
סטאטוס גיל ילד/ה :פעוט
שכר לימוד לחודש :2019 ש"ח
הכנסה לנפש :2000 ש"ח
דרגת זכאות :14
תשלום הורה לחודש:
(בחישוב של 12 חודשים)
683 ש"ח
photo by adonik on flickr

קריאת הנתונים המתקבלים

 1. סוג המסגרת – בהתאם למה שאתם מילאתם (המעון עצמו יידע לומר איזה סוג מעון הוא, אבל רוב המעונות השייכים לרשתות גדולות – נעמת, ויצו, אמונה וכד – אינם מלכ"רים – מוסד ללא כוונת רווח)
 2. גיל הילד/ה הינו הגיל בהתאם לתאריך הלידה שהזנתם בשלב הראשון
 3. שכר לימוד – בהתאם לשכר הלימוד המפורסם בתחילת כל שנה
 4. הכנסה לנפש – עפ"י נוסחה אשר מביאה בחשבון את מספר הנפשות והכנסת ההורים.
  במקרה של זוג הורים עובדים, הנוסחה היא ממוצע פשוט של סכום הכנסות בני הזוג מחולק במספר הנפשות
 5. תשלום הורה לחודש – נובע מדרגת הזכאות, אשר נקבעת כטווחים של הכנסה לנפש.
  ככל שהדרגה שנקבעה נמוכה יותר, תשלום ההורים יהיה גבוה יותר (למעט דרגות שמספרן מעל 12).
  שימו לב: לצד התשלום מצוין בחישוב של 12 חודשים. המשמעות הינה שבמעונות בהם אין גבייה באוגוסט שכר הלימוד של אוגוסט ייגבה באופן יחסי על פני כל שאר 11 החודשים.
  כלומר, למעון כמו בדוגמא לעיל, הגבייה החודשית תהיה 745 ש"ח על אף ששכר הלימוד החודשי הינו 683 ש"ח.
  שימו לב (2): תשלום זה אינו כולל תשלומים נוספים למעון, כגון שעת הארכה, חוגים, ועד גן, מתנות בחגים ועוד.
 6. במקרים רבים, בעיתוי בו אנו מבקשים לבדוק את שכר הלימוד אין שכר לימוד עדכני לשנהל הרלבנטית. מה עושים? "מתקנים" את גיל הילד שיתאים לשכר הלימוד הקיים, כדי לקבל מושג. (כלומר, אם התינוק נולד לפני 4 חודשים ואתם רוצים לבדוק שכר לימוד עבור בן שנה, תקנו את תאריך הלידה בהתאם

איך מממשים את הדרגה?

יש להגיש מסמכים באופן מקוון בהתאם לנתונים שהצהרתם עליהם. למשל, אם אתם שכירים, יש להגיש 3 תלושי משכורת של כל אחד מכם, בטווח התאריכים המבוקש. אם מי מההורים עצמאי, עליו להגיש הצהרה על שעות עבודה (שימו לב שהמדובר בשעות עבודה שבועיות), שומת מס ועוד. פירוט המסמכים מופיע בפירוט הדרישות בעדכונט, והמסמכים אותם נדרש לשלוח נמצאים בקטגוריית טפסים לצורך הגשת בקשה לסבסוד.
לפי הנחיות המשרד, גם מי שאינו זכאי או מעוניין לקבל סבסוד, מתבקש למלא פרטים אלו ולמלא את השדה "אינו מעוניין בסבסוד". במקרה כזה, אין צורך להשלים את כל המסמכים הנדרשים.

לאחר בדיקת המסמכים ע"י חשב במשרד העבודה והרווחה, תקבלו מייל וסמס ובו לינק לפירוט ההחלטה – דרגה או השלמת מסמכים. התשובה בהירה, מפורטת במורד העמוד ורשומה לפי חודשים. כך, אם קיבלתם דרגה זמנית תוכלו להתחיל לפעול כבר לקבלת דרגה זמנית עוד טרם הגעת החודש הרלבנטי.

"תרגום" הדרגה לשכר הלימוד

מדי שנה, במקביל לפרסום שכר הלימוד, מתפרסמת גם טבלת ההשתתפות בשכר הלימוד. יש לוודא כי הטבלה שאתם צופים בה תואמת לסיווג המעון (מלכ"ר, משפחתון וכד). גם כאן, שכר הלימוד מופיע לפי 12 חודשים, ויש להמירו לתשלום לפי 11 חודשים (אם אין גבייה באוגוסט).
משפחות אשר זכאיות לסבסוד בשכר הלימוד, יהיו זכאיות גם לסבסוד שעת ההארכה.

חשוב לדעת

סימולטור התמ"ת, או בשמו הרשמי, בירור דרגה להשתתפות בשכר לימוד, אינו מהווה התחייבות של המשרד כי הדרגה שחושבה הינה הדרגה שתאושר לאחר הצגת המסמכים. עם זאת, אני מניחה כי, במידה והמסמכים תואמים את שמולא בסימולטור, תהיה התאמה בין בדרגה בסימולטור לבין הדרגה למעון בפועל.
הדרגה אשר מופיעה בסיום ה"חישובים" מביאה בחשבון את כל הפרמטרים (למשל, רישום של 3 ילדים לאותו מעון מזכה בדרגה אחת פחות מדרגת הזכאות לפי ההכנסה לנפש), ואין צורך להניח הנחות נוספות על גובה דרגת ההשתתפות המופיעה בסימולטור.

ולמי שבכל זאת מתקשה?

המשרד מפעיל מוקד טלפוני בטלפון *2969, בו ניתן לקבל הסברים וליווי במילוי הטפסים.
הם גם עורכים מעקב על השלמת ושלמות המסמכים שהועלו לאתר.
למי שמזלזל בשירותים ממשלתיים או ספקטי ביכולת הסיוע שלהם – מומלץ לחוות את השירות (מהירות מענה, מקצועיות, איכפתיות) הניתן במוקד זה ולשנות את דעתו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

2 מחשבות על “סימולטור תמ"ת”