התנהלות בזמן משבר

זמן קריאה משוער: 7 דקות ו-29 שניות

בניגוד לתחזיות מוקדמות, מידענים רפואיים ואחרים צופים שהקיץ והחום לא יביאו להקלה בהתפשטות הקורונה, ומה שיביא להקלה הם הצעדים הננקטים היום במרבית מדינות העולם – בידוד, סגר, ריחוק ועוד.
אנליסטים של בתי השקעות, מנגד, סבורים כי השוק כבר "תמחר" את השיא במספר הנדבקים והשוק יהיה תנודתי פחות בשבועות הקרובים. גם מדד הפחד לשבוע הקרוב מציג את אותם נתונים.
בכנות, אף אחד לא יודע מה יהיה. בנקודה בה נכתבות שורות אלה, הצפי הוא כי ארה"ב לפני המשבר (בעוד הנשיא טראמפ לוחץ לפתיחת שוק העבודה וביטול הסגר) וביפן מודאגים ממצב של נדבקים חדשים לאחר שנראה היה שהמגיפה בשליטה.

***** עריכה פברואר 2022 *****
אז מתברר שהקורונה לא היתה קשה לשוק ההון, ועוד בשנת 2020 שוק ההון התאושש. אלא שכעת, לאחר כמה סגרים, אינספור וריאנטים והרבה תיאוריות קונספירציה ועוד תשואות חלומיות בשנת 2021 – השוק שוב תנודתי, ירידות משמעותיות ואנשים מבוהלים.
מתברר שהמאמר הבא רלבנטי גם לימים שאינם מרץ 2020 🙂

למה זה חשוב?

רוב הכלכלנים סבורים היום כי ככל שהמצב יימשך – המיתון העולמי יעמיק. המשמעות היא קריסת עסקים, פיטורי עובדים, צמצום בצריכה אשר בתורה יביא עוד קריסה ופיטורים. הקטנת ההשקעות והתרומות, דבר אשר ישפיע מהותית על סטארטאפים ועמותות, שבתורן מטפלות באוכלוסיות מוחלשות.
המשמעות היא גם הפסדים בשוק ההון, מצב שבתחילת המשבר הוגדר על ידי רבים כ"מכה קלה בכנף" (ציטוט לא מדויק בהקשר הזה, אבל משקף את רוח הדברים 🙂 )
אם השקענו כספים לפי אסטרטגית השקעה קוהרנטית ומתוכננת, אנו אמורים להיות בבעייה קטנה יותר, בהקשר של ירידת שוק ההון. למשל, אם השקענו כספים ללימודים גבוהים של הילדים והם כעת בני 10 – סביר שאין לנו סיבה לחשוש לכספים, שהרי יש לנו לפחות עוד 8 שנים לעלייה ואפילו רווח בשוק ההון.

למרבה הצער, החיים לא פשוטים כל כך

ראשית, נסיבות משתנות, כמו עכשיו – אנשים שתכננו הכנסות חודשיות בגובה X, מגלים כי מקום העבודה שלהם השתנה/הצטמצם/נעלם, וההכנסות – בהתאמה.
שנית, 10 שנות עליות בבורסה וריבית נמוכה השכיחו מאיתנו את האפשרות לירידה (או, במקרה של מרץ 2020, צלילה) בשוק ההון ואנשים רבים "ממונפים" – על דירות, רכבים, וסתם הלוואות שנלקחו לצורך השקעות.
בני המזל שיש להם כסף או משפחה להישען עליה או, לחילופין, משוכנעים שהכנסתם לא תיפגע ואין להם צורך בכספים באופן מיידי (כלומר, בשנה שנתיים הקרובות) – יכולים להישאר במצבם כעת. זאת, כאמור, בהנחה שמלכתחילה בנו אסטרטגיה מותאמת לצרכים שלהם. למה לא מומלץ לפדות כספים בשוק ההון בעת ירידות?
אלו שכל האמור לעיל נכון עבורם, אבל בכל זאת לא יכולים להעביר לילה שלם ללא דאגות – מומלץ שיבררו עם סוכן הביטוח שלהם, חברת הביטוח/בית ההשקעות על האפשרות לשינוי מסלולים (בעיקר הקטנת רכיב המניות בהשקעות) או משיכה, וכך להקטין את התנודתיות והסיכון (וגם הסיכוי!) בהשקעה.

חישוב מסלול מחדש

Photo by Mitchell Luo from Pexels

ובכל זאת, הגענו להכרה שאנו נדרשים לקצץ בהוצאות או להגדיל הכנסות. תמיד נכון לעשות את הבחינה הזו, אבל הקורונה נתנה לנו בהחלט תמריץ מצוין. הגדלת הכנסה תהיה קשה בזמנים אלה, אבל יש אינספור הצעות ברשת להגדלת הכנסה, משירותי בישול ושאר מטלות הבית, דרך תמלול ותרגום ועד ה"להיט של קורונה" – עובדים ברשתות מזון ומתן שירותי שליחויות.
האפשרויות האחרות הינן, כמובן, הקטנת ההוצאות או הסטת תקציבים בתוך התקציב המשפחתי המתוכנן. אילו פעולות כדאי לבחון:

 1. זה הזמן לבדיקת רכיבי ההוצאות השונים, משא ומתן עם הספק, למשל טלוויזיה, ותעדוף מחודש.
  מאחר שסעיף הבילויים והדלק נחתך למעשה לחלוטין, ניתן להסיט התקציבים המיועדים להוצאות אלו לטובת הוצאות אחרות. זאת, בשונה מגני ילדים, למשל, שאמנם אינם נגבים (גני עירייה או מוסדות מפוקחים) אך ייתכן שבאוגוסט תהיה פעילות לימודית במקום זו שהופסקה.
 2. בדיקה בהר הביטוח ובהר הכסף – ייתכן שיש לנו כספים אבודים ונזילים שלא ידענו עליהם, וישמשו אותנו כעת בהתאם לצורך.
 3. ביטוחים – זה הזמן לבחינה מחודשת של תיק הביטוח והביטוחים החשובים לנו. עם זאת, חשוב לשים לב – אין לבטל ביטוח שאנו מעוניינים בו או שנחזיר אותו בתחום התקופה הזו. זאת, משני טעמים – סביר שהחיים האינטנסיביים ישכיחו מאיתנו את הצורך לחזור ולהצטרף לביטוח וכך נהיה חשופים לקרות אירוע שאנו מעוניינים לבטח עצמנו מפניו.
  שנית, והרבה יותר חשוב, חזרה לביטוח לאחר הפסקתו מחייבת הצהרת בריאות ו/או מניית תקופות אכשרה. איננו יודעים מה ילד יום, ואין לנו סיבה להרע את מצבנו הביטוחי בסכנה למצב בריאותי בעייתי אם אנו מעוניינים בביטוח ממילא.
 4. החזרים ממס הכנסה – עצמאים נדרשים להגיש דו"ח מדי שנה, והוא כולל גם את פעולותיו של העצמאי כאדם "פרטי", כגון תרומה לארגונים. שכירים ממעטים לפנות למס הכנסה לצורך מימוש זכויותיהם, אך כדאי לדעת כי מצבים כגון תרומות למוסדות מוכרים, אישור על לימודי ילד בחינוך מיוחד ועוד – מקנים תנאים מיוחדים לעובד, אשר לעיתים נדרש פקיד שומה כדי לממשם.
  אם אתם יודעים כי אתם זכאים להחזר מס, אל תימנעו רק משום שמס הכנסה הינו מוסד מאיים.
  שימו לב שבמקרים רבים אופן הגשת ההחזר פשוט למדי, ולא כדאי לפנות, בכל מקרה, לחברות אשר גובות תעריף גבוה מתוך הסכום המוחזר.
 5. הלוואות:
  1. בדקו אפשרות ללקיחת הלוואה. זכרו שהריבית היא לא חזות הכל, וייתכן שדווקא הלוואה בריבית נמוכה לתקופה קצרה במיוחד תקשה עליכם את החזרה לאיזון.
  2. הבנקים הודיעו שיאפשרו הקפאה חלקית או מלאה של המשכנתאות – זוהי אפשרות שקיימת ביומיום, אבל מרבית האנשים אינם מודעים לה. חשוב לדעת כי במקרה של הקפאה, חלקית או מלאה, אין מחילה על החוב אלא הוא מתווסף על יתרת החוב לתשלום, כך שייתכן בהחלט שזהו מהלך לא כדאי או כדאי פחות מאפשרויות אחרות.
 6. בדקו אפשרות להגדלת המסגרת במקום הלוואה – הריבית על משיכת היתר ("מינוס") גבוהה מזו של הלוואה, אך הלוואה נדרש להחזיר במועדים קבועים בעוד שמשיכת היתר היא דינמית. אם אתם אנשים מחושבים, ולא תראו בהגדלת המסגרת פרצה לגידול קבוע בהוצאות – כדאי לשקול את זה כפתרון לתקופה קצרה.
 7. רכישת מזון – זה אינו הזמן, מסיבות רבות, ללכת לקניות עם ילדים. מהבחינה הכלכלית, כדאי לא להגיע לקניות מזון עם ילדים או, לכל הפחות, לסכם מראש את כמות/סכום הרכישות לילד. בהיבט האגירה, יש לקחת בחשבון כי רכישת מוצרים שאיננו צריכים כעת פירושה רכישת מלאי מהספק על חשבון מזומן שלנו כעת.
music record
photo on stocksnap

סיבוב פרסה

למרבה הצער, ייתכן שגם לאחר בחינת ההוצאות וחלוקה מחדש של המשאבים נידרש לכספים נוספים.
בניהול התקציב המשפחתי נהוג להמליץ על "קרן חירום" של מספר חודשי עבודה למקרה של אירועים בלתי צפויים. כמו התקופה הנוכחית.
עם זאת, לאנשים רבים אין את הקרן הזו, מסיבות שונות, כגון משום שהשכר שלהם אינו מאפשר הפרשה גבוהה (כך שטרם הגיעו למצב הזה) או משום שהם חסכו את הקרן הזו בשוק ההון, וגם מסלולים סולידיים ירדו משמעותית בערכם. במקרה כזה, נדרשים צעדים שבימים כתיקונם אינם מומלצים.

משיכת כספים משוק ההון

אם המצב מדיר שינה מעיניכם, ואתם מעדיפים הפסד ידוע על פני רווח אפשרי בעתיד בתקופת זמן בלתי ידועה, או – לחילופין, אם התחייבתם על תשלום גבוה בעתיד הקרוב מאוד – כדאי לפנות לסוכן הביטוח/בית ההשקעות
ולבחון אסטרטגיית השקעה חדשה לכספים. אולי אפילו תעדיפו להעביר את כל הכספים חזרה לחשבון העו"ש או תוכניות סולידיות בבנק.
קחו בחשבון:

 1. כל משיכה של כספים בשוק ההון שאינם פנסיוניים מחייבת תשלום מס של 25% על הרווח בתשואות, כך שאם יש לכם רווח כלשהו, הסכום נטו שישולם לכם נמוך יותר מהמופיע בדו"חות.
 2. ניתן להתקזז על הפסדים אל מול רווחים אחרים בשוק ההון, כך שאולי כדאי לפדות ניירות בהפסד אל מול קופות אחרות שהן ברווח.

שימו לב: אם אתם נדרשים לסכום מוגבל של כסף (למשל, למחיה שוטפת), שקלו למשוך סכום קבוע באופן תקופתי על פני סכום גבוה באופן חד פעמי.
כך, לא תהיה לכם אשלייה של כסף רב בעו"ש.

משיכת כספים מקרן השתלמות

קרן השתלמות נחשבת חסכון בתנאים מעולים, שאמורה להיות החסכון האחרון לשימוש. מנגד, במקרים רבים זוהי קרן עם סכום משמעותי ובמקרה של אנשים עם שכר נמוך – זהו בד"כ החסכון היחיד שלהם.
כמו בכל הכלים לעיל, נדרש להשתמש בכלי הזה במשורה ולאחר שיקול דעת.
קרן השתלמות נזילה – ניתן למשוך ללא תנאים כלשהם, את כולה או חלקה (ייתכן שגם בעת הזו יומלץ לכם לקחת הלוואה על חשבון הקרן, אולם אני בדעת מיעוט ולא מאמינה בהעמקת חובות גם אם הם זולים). תשואות על כספים שהופקדו מעל התקרה מחויבים במס בגובה 25%, כמו כל שאר ההשקעות בשוק ההון.
אם יש לכם שתי קרנות השתלמות, שאחת מהן אינה נזילה – ניתן לאחד ותקים, כך שהחדשה תקבל את הותק של הישנה ותהיה נזילה (במקרה כזה נדרש יהיה למשוך את כל הקופה הצעירה לפני משיכת הקופה הותיקה יותר).

שימו לב: בנסיבות מסוימות, לא תשלמו מס הכנסה גם על משיכת קרן השתלמות לא נזילה

במקרה של משיכת קרן השתלמות לא נזילה, מחויבים במס משני סוגים. האחד – מס על הרווחים בגובה 25% (למי שמתחת לגיל 60 ובהפקדות מעל תקרת המס), כמו בכל השקעה בשוק ההון, וכן מס על כל כספי המעסיק וכן הפרשי הצמדה שלכם ושל המעסיק כאחד.
רבים אינם יודעים כי גובה המס המשולם הוא בהתאם למדרגות המס מהכנסה מעבודה.
אם ההכנסה שלכם נמוכה מאוד, תוכלו למשוך את קרן ההשתלמות באופן שבסופו של דבר לא תשלמו מס כלל.
לצורך כך, נדרש אישור פקיד שומה, שכן בתי ההשקעות מחויבים לנכות 47% מס במקור.

Image by Oskars Zvejs from Pixabay

משיכת כספים מקרן פנסיה

אופציה המהווה אופציית קיצון, אך לעיתים היא הפחות רעה מבין שאר האפשרויות.
יש להתייעץ עם סוכן ביטוח/יועץ פנסיוני/משווק בחברת ביטוח טרם ביצוע פעולות כאלה.

 1. משיכת פיצויי פיטורין – אופציה שאינה מומלצת משום שהפיצויים מהווים כשליש מהחסכון לפנסיה. בנוסף, משיכת פיצויים מקטינה את הפטור ממס על הגימלה, בעוד מספר שנים.
  מנגד, משיכה של סכומים קצובים, ולא כל הסכום, עשויה לאפשר מידתיות אל מול מצב בו אנו נדרשים לכלכל את עצמנו.
 2. משיכת כספי תגמולים – ניתנים למשיכה בתנאים מסוימים ללא מס, במקרה המדובר כאן מיעוט הכנסות. במקרה כזה, ולאחר בדיקת כל ההכנסות (לרבות קיצבת ילדים וכד) ניתן להשלים לסכום של השכר הממוצע במשק, או פעמיים השכר הממוצע במשק, בהתאם להרכב המשפחתי.
 3. משיכה נוספת בתום השנה בהתאם להכנסות במהלך השנה, לבעלי הכנסות נמוכות

הפקדות לחסכון לפנסיה

אם אתם עצמאיים/מובטלים או שכירים בחל"ת, אתם נדרשים להפריש לפנסיה לעצמכם. בתנאים מסוימים תוכלו להמשיך לשלם מתוך הצבירה, אך לאחר תקופה תידרשו לקבל החלטה על גובה הסכום להפרשה. קחו בחשבון כי הפרשה לפנסיה אינה רק חסכון לזיקנה, אלא גם ביטוח למקרה מוות (קיצבת שארים) ולאובדן כושר עבודה, כאשר גובה הסכום המבוטח הוא השכר שיתקבל במקרה כזה, חס וחלילה.

עצמאי?

 1. שכיר שהוא עצמאי במקביל וזכאי לדמי אבטלה מעבודתו כשכיר זכאי לקבל דמי אבטלה. אלו יופחתו מההכנסה שלו כעצמאי. המוסד לביטוח לאומי מאפשר, נוכח המצב, סגירת התיק בביטוח לאומי, ללא סגירת התיק במס הכנסה ומע"מ על מנת למצות הזכויות, ובתנאי שאין הכנסות כמובן מהעיסוק כעצמאי.
  מומלץ לבחון המהלך עם רואה החשבון/יועץ המס.
 2. היתה כוונה לאפשר גם לעצמאים למשוך כספים במהלך של "משיכה כדין" במקרה של אבטלה, אך התקנות לא תוקנו, ונכון למרץ 2020 אין אפשרות כזו.
 3. האמור לגבי קרנות השתלמות רלבנטי גם לעצמאיים (למעט איחוד של שתי קרנות השתלמות עצמאי).

ועוד דבר קטן…

ככל שמספר החולים גדל והמצב הכלכלי מתערער, מוסיפה המדינה, על מוסדותיה, הנחיות והקלות למצב. נכון לכתיבת שורות אלו, מדובר על מתן הקלות בהלוואות גישור על חשבון פנסיה וקרן השתלמות, הפחתת בירוקרטיה בהשגת תיאומי מס, אפשרות לכיסוי ביטוחי בקרן הפנסיה/ביטוח מנהלים לתקופה ללא הפקדה. כדאי לעקוב אחר השינויים ולזכור כי אנו אחראים על מצבנו הכלכלי, בדגש על הקלות נקודתיות אשר ירחיבו את הבור התזרימי בהמשך.

לסיכום

המגיפה לא פסחה על אף אחד ומדינות העולם כולו נרתמות למציאת פתרונות לשיפור מצבם הכלכלי של אזרחיהם. עם זאת, מצב זה יכול לקרות גם לאדם הבודד בנסיבות שאינן קשורות למגיפה עולמית – "סתם" פיטורין, מחלה קשה ושאר אירועים קשים אשר גורמים למצב כלכלי מעורער.
נכון לבחון את המהלכים הללו ללא היסטריה, מתוך היכרות עם כלל האפשרויות העומדות לפתחנו.
חשוב עוד לזכור שהפסקת תשלומים לחסכונות אינם מהווים חסכון בהוצאות, אלא הסטת כספים מחסכון לצריכה, ויש לוודא החזרתם לאחר תקופת התייצבות.
בהקשר למגיפת הקורונה חשוב לעקוב אחר השינויים (היומיים) בהנחיות ובהקלות, ולזכור כי חלק מההטבות אינן אלא דחייה של תשלומים אשר יגיעו לפרעון בסופו של דבר. גם בהקשר למגיפה וגם בהקשר של משברים אישיים או נקודתיים, חשוב לבצע מהלכים בהתאם לקלות ביצועם ומידת היכולת להפוך את התהליך – ראשית, בחינת הוצאות, אח"כ בחינת כספים "נשכחים" ורק אז הלוואות ומשיכת כספים.

להתייעצות או שיחה עימי

** האמור במאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד ואינו מחליף התייעצות אישית **

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.