פוליסת חסכון

זמן קריאה משוער: דקה אחת ו-37 שניות

פוליסת חסכון היא מכשיר השקעה בשוק ההון המאפשר נזילות וגמישות ומתחרה במוצרי השקעה אחרים כגון קופת גמל להשקעה, קרנות נאמנות ואפילו ניהול תיקים.
למרות שמה אין המדובר בביטוח אלא בחסכון (למעשה, השקעה) בשוק ההון, אולם המוצר מוצע אך ורק בחברות ביטוח, והאחריות עליו הינה באותו אגף האחראי על ביטוח החיים ופנסיה (חסכון ארוך טווח).

המאפיינים של פוליסת חסכון

 1. נזיל בכל עת – עם זאת, החברה רשאית להעביר את הכסף בתוך 30 ימים ממועד הבקשה
 2. אפשרות למעבר בין מסלולי השקעה בתוך אותו גוף
 3. כל חברות הביטוח מציעות את המוצר
 4. דחיית מס לתשלום במועד המימוש של הפוליסה
 5. לא ניתן לעבור בין גופים ללא אירוע מס (כלומר, פדיון מלא, העברה לעו"ש תוך תשלום מס ואז השקעה בגוף אחר) – הסייג לכך הינו השקעה בפוליסת Best Invest של חברת הכשרה, אשר מאפשרת השקעה בפוליסת חסכון בבתי השקעות ומעבר "שקוף" ביניהם
 6. קל ופשוט להפעלה/הפקדה
 7. אין תקרה להשקעה
שדה שעורה
Photo by form PxHere

איך בוחרים גוף להשקעה?

 1. דמי ניהול – תלויים ביכולת המיקוח וגובה הסכום, וכן בהשתייכות לגופים שונים (מעסיקים/מועדוני צרכנות ועוד)
 2. תשואות
 3. מגוון מסלולים – מגוון המסלולים במוצר זה רחב משל קופת גמל להשקעה, למשל, אך יש לזכור כי מרבית המשקיעים הינם הדיוטות ומעדיפים את הפשטות.
  הגוף מחויב לפרט את הרכב הנכסים ומדיניות ההשקעה בכל מסלול השקעה
 4. רמת שירות
 5. אפשרות לקבלת הלוואות
 6. מדד שארפ – מידת הסיכון שהגוף נוטל בהשגת התשואה

דמי הניהול זוכים לעדנה בשנים האחרונות בשל פעילות של שוק ההון וגורמים אחרים, והוא אכן המשתנה היחיד שניתן לשלוט עליו כאשר אנו מפקידים את כספנו בידי אחרים.
עם זאת, ראוי לזכור כי בטווח רחוק ההשקעה שלנו גדלה על פי ההפרש בין התשואות לדמי הניהול (והוצאות ניהול השקעות) כך שהשקעה בגוף עם דמי ניהול נמוכים אינה מבטיחה את התשואה נטו הגבוהה ביותר. עם זאת, לא ניתן לנבא את תשואות העתיד על סמך תשואות העבר ומחקרים דווקא מראים כי הסיכוי להמשיך לשלוט בשוק קטן ככל שאתה שולט בשוק זמן רב יותר.
מי אמר שהחיים פשוטים? 🙂

מאחר שהמוצר קיים בשוק זמן רב משמעותית על פני קופת גמל להשקעה, ואין לו תקרה להשקעה, המוצר ככלל מנהל סכום כסף גבוה. חברות הביטוח טוענות כי הסכומים מאפשרים גם השקעה בנכסים ריאליים כגון נדל"ן וכך מושגת תשואה עודפת על פני מוצרים כגון קופת גמל להשקעה.

לסיכום

נוכח העובדה שלפוליסת חסכון לא קיימת תקרה השקעה, ותיקים מנוהלים כדאיים בדרך כלל בסכומים גבוהים מחצי מליון ש"ח, פוליסת חסכון מהווה רובד שני להשקעה לאחר קופת גמל להשקעה. המוצר מוצע אך ןרק בחברות ביטוח אך ניתן לנהל אותו בבתי השקעות באמצעות פוליסת בסט אינווסט, שדמי הניהול שלה קצת גבוהים יותר.

היי עינת, אשמח להתייעץ איתך

** אין באמור ייעוץ אישי אלא אינפורמטיבי בלבד **

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *