תזמון שוק

זמן קריאה משוער: דקה אחת ו-33 שניות

תזמון שוק הוא מונח המשמש לתאר את התהליך בו משקיעים מקווים למכור מוצר בשוק ההון דקה לפני שהוא מתחיל לרדת בערכו, או לקנות מוצר דקה לפני שהוא עולה בערכו. זה נכון לגבי מטבע זר, מניות, אג"ח וכד.
מומחים ומשקיעים מנוסים איתנים בדעתם שלא ניתן לתזמן שוק, בעיקר משום שמחירי ה"סחורות" בשוק ההון אינם מבוססים רק על כלכלה, אלא גם על פסיכולוגיה – החשש מפני העתיד, הרצון או הימנעות מהימצאות בשוק ההון ואפילו צפי למנצח בבחירות (טוב או רע לכלכלה?).
יתרה מזו, ניתוח של בורסת ארה"ב על פני תקופה מראה מספר מגמות:
1. הימים הטובים ביותר (עליות בשיעור גבוה) באים מספר ימים לאחר הימים הגרועים ביותר
2. היעדרות מהמסלול בו היית בימים הטובים ביותר מפחית משמעותית את התשואה השנתית הממוצעת על פני זמן

תמונה מתוך מחקר של JPMorgan

מהתמונה מעלה ניתן לראות כי היעדרות מהימים הטובים ביותר על פני 20 שנה הפחיתה משמעותית את התשואה הממוצעת לשנה, בהתאם למספר הימים החסרים.
כמובן, שהיעדרות מהימים הגרועים בשנה משפרת את הממוצע בהתאמה. עם זאת, כאמור לא ניתן לדעת מתי הם יהיו.

כאן ניתן לראות את הניתוח של פסגות בית השקעות המתייחס למשקיעים אשר "ברחו" בנפילות של 2008.

נוכח העובדה שלא ניתן לתזמן שוק, ממליצים היועצים שלא לבצע מהלכים פזיזים או מבוהלים – קרי, שינוי אסטרטגיה בשל צניחה מהירה בערכי הכסף אשר מושקע.או, במילים אחרות, מכירת כל הכסף בעת ירידות. הצלילה מאז נכנסה הקורונה וההסגר לחיינו הם דוגמא טובה, אבל מדי תקופה יש ימים או שבועות (ואפילו חודשים) בהם השוק נופל, כאשר הסיבות לכך בד"כ ניתנות לאחר הנפילה (לחילופין, ניתנו קודם לכן ללא תאריך ידוע מראש).
ראוי לציין כי בהקשר לקורונה אף אחד לא ידע לצפות דווקא אותה, אך מומחים טענו כי הנפילה קרובה. מדוע?
כי שוק שמשגשג יותר מ – 10 שנים ברציפות מאותת כי בקרוב יהיו "תיקונים" (מילה יפה לנפילות ערך).

אבל מה אם מצבי הכלכלי השתנה משמעותית או שאיני מפסיק/ה לדאוג בגלל הכסף? במקרה כזה, כדאי לבחון מחדש את ההתנהלות, אולי אפילו תוך כדי המשבר. קרא/י פה.

עריכה ינואר 2021:
JP MORGAN ערכו בדיקה בקיץ 2020 בהתייחס למשבר הקורונה ובו הערכות לעתיד. הנקודה המעניינת, בעיני, במאמר היתה בדיקה של השקעה לאחר עליות. רבים ממתינים לירידות בשוק תנודתי כדי להיכנס, אך הם הראו כי מאז 1988 ועד אוגוסט 2020 – רכישת מניות בעליות הניבה יותר רווחים מאשר רכישה בירידות. טענתם הינה שכאשר יש עליות, לא כדאי להמתין לירידות כי ייתכנו עליות נוספות.
וזו, שוב, הוכחה מדוע לא ניתן לתזמן את השווקים 🙂

שעון בכיכר העיר
Photo by Thomas Wong from Burst

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.